Legginsy czy spodnie dresowe - które lepsze na trening?

05/24/2019

Legginsy czy spodnie dresowe - które lepsze na trening?

Przygotowując się do aktywności fizycznej i dobierając sportową odzież napotkać możemy wiele wątpliwości. Jednym z częstszych dylematów jest wybór - czy spodnie dresowe czy legginsy damskie? W tym artykule postaramy się przybliżyć zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Ciężki wybór - legginsy damskie czy spodnie dresowe?

Aktywność fizyczna jest bardzo istotna w życiu człowieka. Pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką. Szykując się do rozpoczęcia treningów większość kobiet stanie przed zadaniem dobrania odpowiedniej garderoby. Czy spodnie dresowe damskie okażą się lepszym wyborem niż legginsy bawełniane? Przyjżyjmy się zaletom obu tych rozwiązań.

Może legginsy bawełniane?

Pierwszą cechą legginsów, jaką zauważymy jest z pewnością fakt, że jest to odzież przylegająca i elastyczna. Co z tego wynika? Ścisłe przyleganie materiału do ciała daje szersze pole do zastosowania rozmaitych jego właściwości. Bogactwo wzorów trafi w każde gusta, zaś szeroka gama materiałów, z jakich wykonywane są legginsy pozwoli precyzyjnie dobrać je w zależnie od potrzeb. Najbardziej popularne są legginsy bawełniane, często z domieszkami materiałów takich jak poliester czy elastan, które w zależnie od użytych proporcji zapewniają odpowiednią elastyczność, sorpcję - czyli tzw. oddychanie materiału, oraz jego wytrzymałość. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru, ponieważ (zwłaszcza w przypadku legginsów z materiałów termoaktywnych) niedopasowany rozmiar wpłynie negatywnie na parametry materiału, co przełoży się na dyskomfort podczas aktywności fizycznej.

A może jednak spodnie dresowe damskie?

W odróżnieniu od legginsów spodnie dresowe posiadają luźny krój, eliminuje to ucisk, który może być niekomfortowy przy bardziej zaawansowanych ćwiczeniach. Oczywiście istnieją spodnie dresowe damskie o bardziej obcisłym kroju, jednak nie przylegają one ściśle do ciała - z tego powodu próżno szukać wersji wykonanej z materiałów termoaktywnych. Spodnie dresowe wykonane są najczęściej z bawełny bądź dzianiny, i występują w praktycznie wszystkich możliwych wersjach kolorystycznych. Istotny jest odpowiedni dobór grubości samego materiału w zależności od sposobu aktywności fizycznej. Kupując spodnie dresowe damskie z myślą o zimowym joggingu powinniśmy stawiać na grubszy materiał, niż w przypadku zajęć fitness w ogrzewanym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to kwestia bardzo indywidualna. Z jednej strony mamy obcisłe legginsy damskie wykonane z nowoczesnych oddychających materiałów, a z drugiej nieco bardziej klasyczne spodnie dresowe, o luźnym kroju. Wybór zależy więc od naszych osobistych preferencji oraz potrzeb.

Powrót